logo


 İyi Bir Dövme


Dövme yaptıracağınız yeri doğru seçmek;

Maalesef başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ev, güzellik salonları, kuaförler vb. gibi profesyonellikten uzak mekanlarda dövme yapan kişiler mevcuttur. İyi bir dövme sahibi olmak ve daha da önemlisi sağlığınızı tehlikeye sokmak istemiyorsanız yaptıracağınız yerin ve kişilerin sadece bu konuda hizmet verdiğinden emin olun. Özellikle turistik bölgelerde çanta ayakkabı vs gibi ürünler satılan mağazaların bir kısmı da dövme yapılmak üzere ayrılmıştır. Bu konuda en öncelikli kriter dövmenizi yaptıracağınız yerin kesinlikle sadece dövme stüdyosu olması ve yapan kişi ya da kişilerinde bu konuda uzman yani işinin sadece dövme yapmak olması dövmenizden bir ömür boyu mutlu olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca dövme yaptıracağınız yerin senelerdir hizmet veren bir stüdyo olmasına dikkat edin ve daha önce yaptıkları işleri hiç görmediyseniz yaptıkları işlerin fotoğraflarına bakmak isçiliğin kalitesini anlamanıza yardımcı olacaktır.


Dövme yapımında kullanılan malzemelerin sağlığınıza ve dövmenize etkisi ve steril bir ortamda dikkat etmeniz gerekenler

Dövme yaptırmadan önce seçtiğimiz stüdyonun steril olup olmadığını nasıl anlarız? Kimse dövme ya da piercing yaptıracak bir insanın konu üzerinde uzman olmasını beklemez, fakat dikkatli bir göz ve biraz bilgi seçiminizde hayati rol üstlenebilir. Önce işlemin yapıldığı alanı görmek isteyin.


Aşağıda bulunan fotoğraflardaki cihazlar ve benzerlerini görürseniz bu demektir ki, seçtiğiniz stüdyo 90'lı yılların standardında çalışmakta ve %100 hijyenik sayılamaz ve enfeksiyon riski mevcuttur.

Ultrasonik Yıkama Ünitesi

Metal uç ve iğnelerin, üzerinde boya ve kan artığı kalmadan temiz bir görüntüye sahip olmalarını sağlamaktadır ayrıca kullanılmış piercing küpelerine yeni görünüm vermektedir. Genelde kuyumcu atölyelerinde hurda altınları parlatmak için kullanılır. ( ayrıntılı kullanım alanı için; http://www.alexmakina.com/ )

ultrasonik_yikama_unitesi

Sterilizasyon Paketleri

Sterilizasyon paketleri önceden steril edilmiş ekipmanların kullanılacağı ana kadar muhafaza edilmesine yarar, dövme stüdyolarında iğne ve tüplerin lavaboda temizlendikten sonra bu poşetlere konarak otoklav veya kuru hava sterilizatöründe steril edilmekte olduğunu, yani cildinizde kullanılacak olan ekipmanların daha önceden başka bir dövme yapımında kullanıldığını ancak temizlendiğini gösterir. Bu tip paketler dövme stüdyosunda çalışanlar tarafından hazırlanıp kapatılmıştır ve yanınızda açılmış olması içerisindeki malzemelerin yeni veya steril olduğunu göstermez.

sterilizasyon_paket

Otoklav (Autoclave)

Bu cihaz birçok farklı çeşide sahiptir fakat genelde dövme stüdyolarında aşağıda görmüş olduğunuz ucuz modeller tercih edilmektedir. 1 veya 2 cycle sistemi ile çalışırlar, bu modellerin Avrupa'da ve Amerika'da kullanımı günümüzde tercih edilmemektedir, ancak ucuz olduğu için ($1000 altında) maalesef ülkemizde, uzak doğuda ve üçüncü dünya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Güvenilirliği tartışmalıdır, çünkü bu modellerin içerisinde doldurma esnasında hava kalmaktadır bu da ortam ısısının yükselmesini önler ve havanın bulunduğu kısımlardaki malzemeye (genellikle cihazın alt kısmı) buharın girmesini engeller ( buna hava yastığı denir. ), bu alanlardaki malzemeler steril edilmemiş olur, ayrıca bu tip otoklavlarda buhar jenaratörü yoktur, bu da buhar geçişine ve dolaşımına engel olarak sterilizasyonu %100 güvenli kılmaz, ayrıca otoklav kullanımı uzmanlık gerektiren bir sterilizasyon tekniğidir. Kısaca bir dövme stüdyosundaki otoklav veya kuru hava sterilizatörü kullanılacak malzemelerin tekrar tekrar temizlenerek paketlendiğini steril edildiğini fakat yeni olmadıklarını gösterir ve bu cihazlar standartlara uygun değilse bakımları yapılmıyorsa ve doğru şekilde kullanılmıyorsa enfeksiyon riski mevcuttur.

otoklav dovme_bari

Lehim Makinası

Bu cihaz iğnelerin makine uçlarına kesinlikle el ile takıldığını gösterir. En eski yöntem olmakla beraber artık kullanılmamaktadır.

lehim_makinasi

PEKİ %100 STERİL EKİPMANLARI NASIL TANIRIM?

Hiçbir enfeksiyon riski olmadan gönül rahatlığıyla dövme yaptırmak için dövme stüdyonuzdan dövmenizin yapımında aşağıda resimlerini gördüğünüz ekipmanların kullanılmasını talep edin.

sterile_tattoo_needles sterile_ink_cups sterile_tattoo_ink